מה זה ייעוץ זוגי קצר וממוקד?

אני נשאלת חדשות לבקרים מה זה ייעוץ זוגי קצר וממוקד ובמה זה שונה מייעוץ זוגי קלאסי.

במאמר זה אענה על כך בהרחבה.

אני מאמינה שכל זוג בחייו זקוק מדי פעם לייעוץ זוגי כדי לגשר על הפערים, לכוונן את הזוגיות לאור שינוי הדינמיקה בזוגיות ובמשפחה, לרענן את הזוגיות שיכולה להשחק עם הזמן והשגרה, לתאם ציפיות, ולחדש את "החוזה הזוגי".

ייעוץ זוגי מרתוני הינו יעוץ קצר, ממוקד, תכליתי ומאוד פרקטי. הייעוץ הזוגי נותן לכם כזוג כלים להבין אחד את השני, לתקשר ברמה טובה מאוד, לשחרר מטענים ועוד. (בהמשך המאמר אפרט על מבנה היעוץ).

תוכלו לקחת את הכלים שאני מלמדת בייעוץ הזוגי וליישם אותם על כל מערכת יחסים בחיים שלכם.

למשל: מערכות יחסים בעבודה עם הבוס/ית, קולגות, כפיפים. עם משפחה מורחבת, עם ילדים, הורים, חברים וחברות.

למעשה כל אינטראקציה שיש לכם בחיי היומיום היא סוג של זוגיות ולכן ניתן להשתמש (ואפילו רצוי) בכלים הנלמדים.

במקום לפתח בי תלות אני מעצימה אתכם

בצורה כזאת לא תפתחו בי תלות כיועצת זוגית כי תקבלו כלים להתמודדות עם מגוון אינטראקציות בחיי היומיום שלכם. בשפה מקצועית קוראים לזה "העצמה". העצמה היא מילה שאני מאוד אוהבת כי היא מכבדת את הצד השני ונותנת לו את הזכות לחיות את חייו מתוך העוצמות שלו ולא מתוך תחושה שהיועץ חכם ממנו, מנוסה ממנו ויודע את כל התשובות לשאלות.

אני לא חכמה יותר מכם, לא מכירה את חייכם יותר מכם, לא אומרת לכם מה אתם צריכים לעשות ולא נותנת עצות או פתרונות.

אני יודעת שהפתרונות הטובים ביותר נמצאים אצלכם, התפקיד שלי הוא לתת לכם מפתח כדי להגיע לאותו חדר שם מצויים הפתרונות והתובנות.

אני מכירה שיטות בהן טיפול זוגי נמשך שנים על גבי שנים, אין טוב או לא טוב.

לי לא מתאים ללוות זוג במשך שנים, אני מאמינה שטיפול וליווי ממוקדים וקצרי מועד בהחלט נותנים מענה.

המחיר ידוע מראש והוא שווה לכל כיס

יעוץ זוגי קלאסי יכול להמשך זמן רב, אני מכירה באופן אישי זוגות המטופלים שנים אצל אותו מטפל. כל פגישה כזאת עולה הרבה כסף (מאות שקלים) ואם תכפילו זאת בשבועות, בחודשים ובשנים תגיעו לעשרות אלפי שקלים. זו הוצאה מאוד כבדה ויש זוגות שלא יכנסו להוצאה הזאת מלכתחילה מתוך חשש שלא יעמדו בהוצאות או בגלל שהמינוס חונק.

ייעוץ זוגי מרתוני נותן מענה לבעיה הזאת כי הוא נמשך 7 פגישות של שעה וחצי (פגישה כפולה) . יש מקרים בהם יש צורך להוסיף עוד פגישה, שתיים או שלוש (בהתאם לזוג, לקצב ההתקדמות שלו ובהתאם לצרכים שלו), כך שהמחיר ידוע מראש.

השקעה ולא הוצאה

אני בכוונה כותבת שזו השקעה ולא הוצאה כי הוצאה נתפסת כבזבוז מיותר. ייעוץ זוגי הינו השקעה לא רק בזוגיות שלכם, אלא גם באיכות החיים, ברוגע שיש בבית, בילדים שמקבלים מודל הורי וזוגי טוב. זה חוסך להם טיפולים פסיכולוגים ארוכים שיזדקקו להם לו תמשך בבית אוירה של קצר, חוסר תקשורת, מריבות, כעסים, לחץ ומתח.

זו גם השקעה לטווח קצר וגם השקעה לטווח ארוך. הילדים שלכם יפנימו דפוסים הוריים וזוגיים טובים, יעבירו זאת לילדים שלהם וכך מודל הזוגיות הטובה יעבור מדור לדור.

כולנו רוצים את הכי טוב עבור הילדים שלנו ואנחנו לא רוצים שהם יסחבו איתם את השריטות שאנחנו מנחילים להם, נכון?

התיקון צריך להיות קודם כל בזוגיות שלנו, כך שהילדים יוכלו לחקות מודל מוצלח.

אם אתם לא עושים זאת, כדאי שתכינו כבר קרן חסכון לטיפולים הפסיכולוגיים / הזוגיים שיצטרכו בעתיד, כי קרוב לוודאי שהם יצטרכו.

המחיר של הזנחת הזוגיות וגירושין הוא הרבה יותר יקר וכבד:

אם החלטתם לא להשקיע בייעוץ זוגי כי זה יקר קחו בחשבון כי גירושין יקרים הרבה יותר.

שכר טרחת עו"ד לשני בני הזוג יכול להגיע לעשרות / מאות אלפי שקלים.

מכירת נכסים משותפים (דירה, רכב, חסכונות), פיצול משק בית אחד לשני משקי בית נפרדים, ירידה ברמת החיים, מזונות חודשיים, תמיכה רגשית ונפשית לילדים ועוד.

מה בדבר המחיר הרגשי והנפשי שכולם שילמו, משלמים וישלמו (לעיתים לכל החיים). מה בדבר המחיר הרגשי שילדים משלמים על כך שהבסיס שלהם נשבר מתחת לרגליים?

איזה מסר מעבירים להם? שאם קשה אז מזניחים? עוזבים? לא פותרים?

האם כך היינו רוצים שילדינו יתמודדו עם הבעיות שלהם בחיים?

גם אם החלטתם לא לטפל אבל לא להתגרש, כמה "עולה לכם מבחינה רגשית" לחיות בסבל, בעצבים, בפגיעה בבריאות הנפשית והפיסית?

המחיר של המרתון זה אפילו לא מזונות לחודש לזוג ילדים.

אני מאמינה שמי שחוסך טיפול בזוגיות כדי לשלם בזול, בסופו של דבר משלם מאוד ביוקר לא רק כספית, אלא גם רגשית ובמחיר פגיעה בכל הסובבים אותו כולל פגיעה בו עצמו.

טיפול בזוגיות שלכם זה עניין של סדר עדיפויות כספי. ייתכן שתחליטו לטוס לחו"ל ולהוציא 20,000 ₪ או להחליף את האוטו למודל חדש יותר ולהשקיע עשרות אלפי שקלים.

משום מה דווקא את נושא הזוגיות אנחנו נוטים להזניח למרות שלדעתי זה חשוב יותר מעוד בגדים, נעליים, חופשה או מסעדות יקרות.

אמנם כל אלו הם איכות חיים, אבל זוגיות בעייתית פוגעת מאוד באיכות החיים ושום זוג נעליים, בגד יקר, תכשיט או רכב יותר חדש לא ישפרו זאת, מעבר לתענוג רגעי שימשך כמה ימים עד שבועות.

הייעוץ הזוגי ממוקד תובנות ושם דגש על ההווה והעתיד

הדרך בה אני עובדת היא באמצעות "הפלת אסימונים" ותובנות. מתוך כל הסימפטומים שתביאו בפניי, אזהה את חוט השני המרכזי, "אנקה" אותו מכל העטיפות ואשקף לכם איך אותו הדפוס חוזר על עצמו בתחומים שבכלל לא חשבתם שיש קשר ביניהם: קריירה, התנהלות כספית, בריאות וכו'…

אני לא מאמינה בטיפול בסימפטומים, אני מאמינה בטיפול במקור הבעיה כי כשמטפלים במקור הבעיה הסימפטומים נעלמים מאליהם.

הייעוץ הזוגי הקצר והפרקטי לא מתמקד בעבר. אם מתמקדים בעבר ניתן למשוך טיפול במשך זמן רב, זה מנציח את הקורבנות והמסכנות ולרוב לא מקדם לשום מקום.

הייעוץ הזוגי מתמקד בהווה ובעתיד. אמנם יש מקום גם להכנס לעבר אך לא כדי לחפור בו ולהתקע שם, אלא כדי להפיק ממנו לקחים בעקבות בירור אירועים נקודתיים וספציפיים.

ע"י כיוונון מחדש של ההווה שלנו אנחנו באופן אוטומטי משפיעים על עיצוב העתיד שלנו.

יועצת זוגית אקטיבית ולא פאסיבית

ישנם לקוחות שמגיעים אלי ומספרים לי שהיו בעבר אצל איש מקצוע והוא ישב מולם, הנהן ובקושי הוציא מילה / תובנה / שיקוף / שאלה מהפה.

המקום שלי כיועצת זוגית הוא מקום אקטיבי. אני מנחה את התהליך, מקנה כלים, משקפת, סוגרת קצוות, מעמתת ולא עושה חיים קלים ללקוחות שלי. אני לא עושה מסאז' לאגו, לא מתחנפת ולא אומרת את הדברים שיהיה לכם נעים לשמוע.

אני דורשת עבודה כי זוג שבא אלי הגיע כדי לעבוד ולקבל כלים לזוגיות ולתקשורת הזוגית ולא כדי שזו תהיה שיחה חברית ובלתי מחייבת.

מצד שני אני לא משתלטת על השיחה, לא שיפוטית, לא פוגעת, לא בוטה ומאפשרת לבני הזוג להוביל למקומות הנכונים להם.

אני אורזת את המסרים שלי באריזה שתהיה נוחה לעיכול ולא תיצור התנגדות מיותרת העלולה לפגוע בייעוץ הזוגי.

אני לא מכניסה בשום שלב את האגו שלי ואת הדעות האישיות שלי כאדם. בחדר הטיפולים אני אשת מקצוע נייטרלית, אובייקטיבית, או"ם אם תרצו להגדיר זאת כך. לא ניתן לגרור אותי לקואליציה עם אף צד. טובתכם חשובה לי באותה המידה כשני אנשים שונים ובראש ובראשונה הזוגיות שלכם חשובה לי.

מבנה המרתון:

המרתון בנוי מתחנות קלאסיות המהוות מכשולים עיקריים בזוגיות:

תיאום ציפיות, זיהוי צרכים, 13 דיברות לזוגיות טובה, פנקסאות, ציפיות מבן / בת הזוג, משקעים מהזוגיות ומבית ההורים, זיהוי האוטומטים, לימוד מודל תקשורת מנצח ועוד.

בנוסף למכשולים הקלאסיים לכל זוג נתפרת תוכנית יעוץ זוגי המתאימה לו ספציפית עפ"י הצרכים של אותו הזוג:

השוני והדמיון בין בני הזוג ועד כמה זה מפריע, רודנות בין בני זוג, אגו, זיהוי האמונות שתוקעות אותנו ואת הזוגיות שלנו בחיים, מיחזור טעויות שחוזרות על עצמן, חילוץ ממצבים תקועים ועוד…

התפתחות אישית כבונוס

במהלך הייעוץ הזוגי כל אחד מבני הזוג מקבל הזדמנות פז לקבל תובנות ולהתפתח לא רק במישור הזוגי אלא במישור האישי. אתעכב איתכם על סוגיות שגם במישור האישי מפריעות לתפקודכם האופטימלי, כך שזה יעוץ זוגי ואישי במחיר אחד.

האם ניתן להבטיח 100% הצלחה?

לא ניתן להבטיח 100 אחוז הצלחה.

מדובר בעבודה שצריך להשקיע, מדובר בשינויים שצריך לעשות בזוגיות וזה לא תמיד מגיע בקלות.

הכלים עובדים, השאלה היא האם משתמשים בהם ומה עושים איתם.

ההצלחה בזוגיות גם תלויה מאוד בזוג. יש זוגות שמחליטים תוך כדי התהליך שאין מנוס אלא להיפרד ולפעמים זה באמת הפתרון הטוב ביותר. אני לא בעד שלום בית בכוח, בכל מחיר ובכל זמן.

צריך לנסות ולשפר, צריך לנסות לעשות את המקסימום, אבל אם זה לא עובד והמחיר של השארות ביחד כבד מדי, לפעמים צריך לדעת להיפרד וצריך לדעת לעשות את זה נכון. כאמור, זה נדיר בייעוץ שלי.

אני מלווה גם בתהליכי גירושין כדי למזער מלחמות, נזקים, פגיעה בילדים ונקמנות מיותרת שעלולה להשאיר אדמה חרוכה, נזקים נפשיים ופגיעה כספית מיותרת לשנים רבות.

הייעוץ הזוגי עובד!!!

אני יכולה לספר לכם כי מגיעים אלי זוגות במצבים מאוד לא פשוטים (בלשון המעטה) מנסיוני ומנסיון לקוחותיי הייעוץ הזוגי המרתוני עובד ומצליח.

אני רואה זוגות שמגיעים אלי לפגישה ראשונה חרדים, לחוצים, כועסים וטעונים ויוצאים אחרי שעה וחצי עם כלים. לפגישה השניה הם מגיעים כבר הרבה יותר רגועים ונינוחים.

בסיום הייעוץ הזוגי הם יוצאים כשחיוך על שפתיהם ורואים את השיפור מפגישה לפגישה.

עבודתי כיועצת זוגית זוהי השליחות שלי בעולם הזה. חיברתי את האופי שלי עם המקצוע ונוצרת סימפוניה נהדרת. אני מודה לאלוהים יום יום על כך שיש לי אפשרות לעזור לזוגות וליחידים וזו עבודה מספקת ביותר. מבחינתי מדובר בהצלת נפשות – שלכם, של הסביבה שלכם ושל הילדים שלכם.

אני יכולה לספר לכם כי אני מיישמת בחיי היומיום שלי את הכלים הללו. מערכות היחסים שלי השתפרו פלאים, התקשורת שלי הרבה יותר בהירה ומובנת עם הסביבה ויש פחות תקלות תקשורת, האסרטיביות שלי השתפרה ואין כבר את הפחד "מה יגידו עלי ומה יחשבו עלי".

אני מגיעה להישגים הרבה יותר בקלות ומערכות יחסים שעלו על שרטון והגיעו למבוי סתום, נפתרו בזמן קצר יחסית.

אני לא משקיעה אנרגיות מיותרות בשטויות, כך שיש לי שפע אנרגיות להשקיע בדברים חיוביים ולא שליליים.

אם אתם גרים רחוק, ניתן לקבוע איתי בסקייפ עם מצלמה, רמקולים ומיקרופון.

אשמח לשוחח איתכם 050-6402526

אז למה אתם מחכים? תרימו טלפון…

 

צילה שנהר – ייעוץ זוגי קצר וממוקד