איך לבחור יועצת זוגית שמתאימה עבורכם

כיועצת זוגית ואישית שעוזרת לזוגות לשפר את הזוגיות שלהם בזמן קצר ובכלים הנותנים תוצאות, אני נתקלת לא פעם באנשים המתלבטים לאיזה יועץ זוגי ללכת. יש שפע מטפלים ויש שפע שיטות טיפול כך שלא פעם אנשים מתייאשים מראש עוד לפני החיפוש. החיפוש עצמו נראה כמו פרוייקט אדיר ולא ברור בממלכת המסתורין.

אנשים חוששים שיחפרו להם בחיים, ילעסו איתם את הרגשות, מפחדים להתחייב לטיפול ארוך שישעבד אותם ויעלה להם המון כסף ושבסופו של דבר לא יראו תוצאות מלבד נבירה בעבר וביחסים שלהם עם ההורים שלהם.
כל מטפל מעיד על עצמו כי שיטתו שלו עדיפה על כל שאר השיטות ובסופו של דבר השפע הזה יוצר בלבול וחוסר וודאות.

במאמר זה אשמש עבורכם כמורת דרך שתסייע לכם לבחור את היועץ הזוגי המתאים לכם. מאמר זה יסביר לכם למה יש לשים לב וממה יש להזהר.

לפני הפגישה –

ראשית אני רוצה לברך את האמיצים ביניכם שמעזים בכלל לפנות לייעוץ זוגי. יש לא מעט אנשים שיעדיפו לסבול ולגרום בצורה לא מודעת סבל לזוגיות, לילדים ולעצמם, רק כדי שלא ללכת ליעוץ זוגי ולהתמודד פעם אחת ולתמיד עם הסיבות שגורמות לסבל המתמשך הזה. הדברים החשובים ביותר כדי לפנות לייעוץ זוגי הם : רצון להפסיק לסבול, רצון לשפר את הזוגיות, להכניס אהבה לחיים ולהבטיח עתיד טוב יותר גם לכם כזוג ובוודאי לילדים שלכם.

ממליצה לכם לעשות גוגל על שם היועץ הזוגי ולקרוא אודותיו.

כנסו לאתר הבית שלו, קראו מאמרים שכתב, תתרשמו מהסגנון שלו, תראו איך הוא נראה, האם יש לו וידאו, מה הוא כותב על עצמו והאם זה מתאים לכם. תוכלו גם לשלוח אליו מייל בצור קשר ולראות האם הוא בכלל מטפל בבעיה שלכם וכך לחסוך מעצמכם אפילו את שיחת הטלפון המביכה של הפניה.

בררו עם עצמכם מה הציפיות שלכם מעצמכם ומהייעוץ הזוגי . חשבו מה המטרות שלכם, מה הייתם מעוניינים להשיג, מה אתם משתוקקים לשנות. שאלו את עצמכם עד כמה אתם מחויבים לתהליך ומה הייתם רוצים לשפר. יועץ זוגי מקצועי יברר את נושא הציפיות שלכם כחלק מהתחלת הטיפול. כמו כן ציפיות מוגדרות יעזרו לטיפול להתנהל ביתר קלות ויסייעו רבות בהתקדמותכם.

שיחת הטלפון –

אני חייבת להודות שגם כאן דרוש אומץ לב לא מבוטל כדי לעשות מעשה ולהרים טלפון ליועץ הזוגי. פעמים רבות אני מזהה לחץ רב אצל אנשים המתקשרים אלי בפעם הראשונה וזה מובן ולגיטימי ולכן אני מציעה לכם בחום רב לשים לב למספר דברים.
שימו לב לטון הדיבור של היועץ הזוגי. האם הוא מאפשר לכם לשאול שאלות או שהוא דוחק בכם למהר ולקבוע איתו פגישה? האם הוא נעים ומנסה לשבור את הקרח ונותן לגיטימציה לחששות שלכם או שהוא חסר סבלנות ומנוכר? האם זה אדם שנוח לכם לשוחח איתו בטלפון או שהייתם שמחים לנתק את השיחה ולא להתקשר אליו יותר לעולם?

הפגישה הטיפולית –

לאחר שצלחתם את כל האתגרים והגעתם לפגישה עצמה, אני בטוחה שאתם חוששים ומתלבטים ובוחנים את היועץ הזוגי וגם כאן כדאי לשים לב למספר דגשים.

שימו לב האם היועץ הזוגי עורך פגישת היכרות? אם כן, זה מרגיע שאתם יכולים לתהות על קנקנו מבלי להתחייב, לספר לו מה מציק לכם ומה מביא אתכם לייעוץ הזוגי ולשמוע ממנו על הייעוץ, מחירים, איך זה מתבצע ולשאול אותו את כל השאלות. אגב, זו בדיוק הסיבה שאני עושה פגישת היכרות ואבחון.

לפגישה זו יש 3 מטרות חשובות:

1. לשבור את הקרח וליצור אמון וכימיה בסיסיים.

2. לשמוע מהזוג מה מביא אותם לייעוץ זוגי, מה הקשיים, מה לא עובד ומה מתסכל אותם וכמובן לאיזה תוצאות הם היו רוצים להגיע.

3. לאפשר להם לשאול מה שהם רוצים ולתאם ציפיות כדי שידעו איך הייעוץ הזוגי בנוי, מה אחוזי ההצלחה ואיך ייעוץ זוגי קצר וממוקד יסייע להם לשפר את הזוגיות מבלי להיכנס להוצאות כספיות אדירות על טיפול שיתפרס על חודשים או שנים.

בדקו האם הייעוץ שלו הוא פרקטי ונותן כלים או שמדובר במפגשים של שיחות נפש וזהו.

בקשו לדעת מה ההכשרה של היועץ הזוגי, היכן למד ומה הנסיון המקצועי שלו. בקשו לראות תעודות ואל תתביישו לשאול כל שאלה גם אם היא נראית זניחה, קטנונית וחסרת חשיבות. יועצים זוגיים שהשקיעו רבות בהכשרה שלהם יתלו את התעודות על הקיר כחלק משקיפות בטיפול וכחלק מהגאווה שלהם להשתייך למקצוע. יועץ זוגי מקצועי שאין לו מה להסתיר ושטובתכם עומדת מול עיניו יעודד אתכם לשאול שאלות ולברר כל סוגיה כמו דיסקרטיות, עלות כספית, תדירות המפגשים ועוד. אך טבעי שלזוג יהיו שאלות רבות בתחילת הייעוץ הזוגי ומענה הולם להן יתרום רבות ליצירת אמון בין היועץ הזוגי לזוג, אמון שהוא בבחינת הכרח ליצירת קשר ולהצלחת הייעוץ הזוגי.

שימו לב האם היועץ הזוגי הוא אדם שההתרשמות שלכם ממנו היא חיובית. האם נעים לכם במחיצתו, האם הוא מעורר אמון, האם הוא יוצר אצלכם תחושה טובה ונינוחה והאם נעים לכם לשוחח איתו. בדקו מה התחושה שלכם בזמן הפגישה הראשונה. שימו לב לשפת הגוף של היועץ הזוגי. האם הוא משדר פתיחות, קבלה, תקשורתיות, האם הוא מחייך?

בחנו את הקשר הבין אישי ביניכם לבין היועץ הזוגי!!! זהו הדבר המשמעותי ביותר בייעוץ. באינטראקציה בין יועץ זוגי לזוג מתרחשים תהליכי העבודה והריפוי. אם יש כימיה והקשר הבינאישי טוב, יציב ובטוח זה יכול לסייע להצלחת התהליך. יועץ זוגי טוב הוא הרבה מעבר למטפל והוא יכול גם להיות מורה לחיים וההשפעה שלו לא נוגעת רק לזוג עצמו אלא לכל המעגלים המשיקים בחייהם של בני הזוג.

חשוב שהיועץ הזוגי יתאים את עצמו אליכם ולא יכניס אתכם לשבלונה טיפולית שהוא למד, יצר או התרגל לעבוד לפיה. יועץ זוגי איכותי מבין שכל אדם הוא אינדיבידואל ומגמיש את שיטות הטיפול כך שיתאימו לאדם ולזוג הספציפי. זו ממש אומנות לדעת וליצור טיפול בהתאמה אישית ורק יועץ זוגי מיומן שיש לו מספיק בטחון ונסיון יעז לחרוג מהקונצנזוס ומהשבלונה ולהתאים את הייעוץ הזוגי לזוג.

חשוב ביותר שתשימו לב ליכולת ההקשבה של היועץ הזוגי. האם הוא מקשיב לכם באמת, האם הוא מסוגל להכיל אתכם על כל קשת הרגשות שלכם, כולל הרגשות הקשים? או שהטיפול נועד להפגנת כוחו תוך שהוא מרצה לכם מונולוגים שנועדו להאדיר את עצמו כנואם. בדקו עד כמה היועץ הזוגי קשוב אליכם לא רק למה שאתם אומרים, אלא ובעיקר למה שאתם לא אומרים, כי לפעמים דווקא משם מתרחשות פריצות הדרך המשמעותיות ביותר.

שימו לב האם היועץ הזוגי מסביר מראש את מסגרת הייעוץ הזוגי, את הציפיות, החוזה הטיפולי, העניינים הטכניים וכו' או שהוא משאיר זאת לניחושים ופרשנויות ומספק לכם תשובות בלתי מספקות. יועץ זוגי טוב יעלה זאת כבר בהתחלה כדי שחוסר הבהירות לא יפריע לטיפול.
הקשיבו לשפה של היועץ הזוגי. האם אתם מבינים אותו? האם הוא מדבר בשפה גבוהה ומקצועית כך שאתם צריכים תרגום או שהוא מדבר בגובה העיניים בצורה ברורה, נגישה ומובנת כך שגם אתם מרגישים שותפים מלאים לתהליך.

בשורה התחתונה, הקשיבו לאינטואיציה שלכם.

 

אשמח לסייע לכם בכל עניין אישי וזוגי בצורה קצרה ופרקטית.

לקביעת פגישת היכרות חייגו או שלחו ווצאפ ל 0506402526